kredi faizleri

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi için başvuru yaptığınız bankalardan kredi notu ve kapsamlı borç durumunuz, borçlarınızı ödeme aralığınız ve gelir durumunuz ön planda tutularak ilk değerlendirmeye denir. Başvurularınızın ilk aşamada değerlendirilmesinde müşteriler ön onayı geçerek diğer aşamalarda görüşmeler yapmaktadır.

Kredi başvurusunu SMS, internet, mobil bankacılık, şubeler gibi bir çok noktadan yapılabilmektedir. Yapacağınız başvurunun değerlendirilmesi için üst paragrafta belirlenen kriterler bankaya göre değişkenlik gösterilerek değerlendirilir. Başvuru da bulunduğunuzda cevap olarak olumlu yada olumsuz olabilir.

Kredi Ön Onayı Neden Olumsuz Sonuçlanır?

Kredi onayı için başvuru yaptınız ve olumsuz mu sonuçlandı? İlk önceki sebeplerden biri kredi notunuzun düşük olmasıdır. Özellikle kredi başvurusunda belirlenen gelir, ödeyebileceğiniz aylık miktar, 3’te 1’inden az ise kredi ön onayı alınamamaktadır. Ön onayı alamamanız için başlıca sebepler olabilir. Kara listede bulunuyorsanız eğer buna kaynaklı olabilir.

Kredi Ön Onayı Nasıl Alınır?

Başvuru sırasında belirttiğiniz belgelerin aylık kredi tutarının 3’te 1’ini geçmiyorsa eğer alabilirsiniz. Örneğin 1500 lira aylık alan birisinin kredisinin aylık ödemesi 500 liradan fazla olmamalıdır. Bu sayede kredi ödemesini yapabileceğinize kanaat getirilerek ön onayı geçebilirsiniz.

Elinizde belgeleriniz mevcut ve borçlar kredi ön almak için yapacağınız tek kriter olmadığıdır.

Kredi ön onayını almak için başvuru da banka şubelerine gitmeniz gerekir. Finansal durumunuzun iyi olması da kazancınızın arttırılmasını sağlar. Kredi notu kavramı sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor olursunuz. Kredi notunuzun yüksek olması bankaların size kredi vermek için can atacağı anlamına gelir. Teknoloji olarak finansal durumunuzun internet üzerinden tespit edilebileceğin dolayı atlatılabilir.

Bir yanıt yazın