Büyükannelere Bebek Bakım Parası Başvuru ve Şartları

Büyükanneler için bebek bakım aylığı verilmesi kararlaştırıldıktan sonra pilot bölgelerde aktifleştirildi. Başvuruda bulunanlar arasında şartlara uygun kişilere bebek bakım parası bağlandı. Babaanne ve anneannelere her ay 425 TL ödenek yapılması planlanıyor. Bebek bakım parası almak için başvurular başladı. Başvuruların nasıl yapıldığını ve şartlarını neler olduğu konusunda sizlere detaylı bilgi vereceğiz. Yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Bebek bakım parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının iş birliği ile hayata geçen projedir. Bu kararın çıkacağı ilişkin haberlerin yapılması doğruyu yansıtmaktadır. Söz konusu bakım parası olunca anneanneler ve babaanneler için iş imkanı yaratıyor. Torun sevgisiyle yanış tutuştukları gibi hem de bakımlarından para alacaklar. Bakanlıktan istenilen şartları yerine getiren herkes bu imkandan faydalanabilir.

6 aydan 36 aya kadar bakım hizmeti verilecek.
Anneannenin maaşı iki asgari ücretin altında olması gerekmektedir. 2808 TL den az olması gerekiyor.
Anneannenin yaşadığı evin toplam aylık geliri üç asgari ücretini geçmemelidir. 4212 TL den az olması gerekiyor.
Mart ayından itibaren başlayacak.

Başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sitesinden yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlüklerinden de başvuru yapılabilir. Gerekli belgeler iletildikten sonra uygun görüldüğü takdirde onaylanmaktadır.

Pilot iller: İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ, Gaziantep ve Kayseri illerinde geçerli olacak. Pilot uygulamasında İstanbul, İzmir ve Bursa’da 1000 ailede büyükanne ve diğer illerinden 500 kişi dahil edilecek. Bebek bakım parasından yararlanmak isteyenler şartları yerine getirmelidir.

buyukanne

Bir yanıt yazın