kredi notu

Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi notu, bankalar tarafından bireyin banka ve finans kuruluşları ile yaptığı anlaşmalar doğrultusunda her türlü mali dengenin analiz ederek ortaya çıkan derecelendirmedir. Bu terimlerden anlayacağınız bankalardan yaptığınız işler doğrultusunda borcunuza sadık bireyseniz eğer kredi notunuz yüksek tutularak kredi kurumları size istediğinizi krediyi verir. Kredi alıp daha sonradan ödemekte zorluk çekmiş ve ödemelerinizi ileri ki tarihleri ertelediyseniz eğer kredi notunuz düşük olur ihtiyaç durumunda kredi alamayabilirsiniz.

Bankalar ve kredi kuruluşları kredi kotunuzu inceleyerek risk potansiyelinize bağlı olarak krediniz onaylanır. İş yapacağınız vakit kredi notunu ele alarak sizi sıralamaya koymaktadırlar. Türkiye bankacılık sektöründe kredi notu derecelendirmesi 0 ile 1900 arasındadır. 0 çok riskli olurken 1900 ise az riskli olup kredi verilir.

Çok riskli Orta riskli Az riskli İyi Çok iyi
0-799 800 -1299 1300-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi notu değerlendirmesi;

Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: %30
Mevcut hesap ve borç durumu: %25
Yeni kredi açılışları: %20
Kredi kullanım yoğunluğu: %15
Diğer: %10
Kredi Limitinin %30’nu aşmamak.

KBB findeks’i kurması ile beraber kredi notu belirlenebilir hale gelmiştir. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Findeks’te bulunan kaydınıza göre derecelendirme öğrenilerek durumunuz analiz edilmektedir. KKB, 9 bankanın paranın kontrolünü sağlamak ve çıkarlarını hesaplamak için faaliyete soktukları finansal kuruluşların üye olarak veri paylaşımında bulundukları ağdır.

Bir yanıt yazın