yatirim hesabi

Yatırım Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı, fon, hazine bonosu, devlet tahvilleri, hisse senedi, altın, DCD, eurobond gibi yatırımlar yapmanızdır.

Yatırım hesabını herkes kolay bir şekilde açabilmektedir. Aracılık yapan çeşitli kuruluşlar yoluyla hesabınızı açarak yatırımınızı yapabilirsiniz. Mevduat hesabınızın bulunduğu bir bankadan yatırım hesabını açarak dilediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Banka şubelerinden, ATM, telefon bankacılığından, mobil bankacılık ya da internet şubesini kullanarak kendinize hesap açabilirsiniz. Yatırım hesabı yatırımlarınızı yapmanıza olanak sağlayarak banka şubelerine gitmeden alıp/satma işlemlerinizi yapmanız mümkündür.

Banka aracılığı ile borsa, döviz, bono-tahvil, yatırım fonu, hisse senedi gibi yatırımlar yapmanıza olanak sağlar. Biriken paranızı borsa üzerinde değerlendirmek istiyorsunuz o zaman yatırımınızı hisse senedi alarak yapmanız mümkündür. Altın, döviz, yatırım fonlarını kullanarak gerekli yatırımlar yapmanıza olanak sağlar.

Yatırım Hesabını Hangi Banka’da Açmalıyım?

Yastık altı yaptığınız paranızı değerlendirmek istiyorsunuz ama hizmetlerinize hangi bankanın karşılayacağını bilemiyorsunuz. Öyleyse doğru bir banka için ilk önce ön araştırma yapılması gerekmektedir. Bankada yapmak istediğiniz işlem ürünlerini desteklemesi önemlidir. Bazı kuruluşlar istediğiniz gibi yatırım imkanlarına destek vermemektedir. İlk olarak şubelerine giderek ya da müşteri hizmetlerinden gerekli desteği alarak yatırım yapacağınız banka hakkında bilgi edinmelisiniz.

Bazı bankalar müşterilerden hesap işlem ücreti almaktadır, ufak tasarruflar yapmak isterken yatırımınızın bir kısmını bankaya kaptırmamalısınız. Hesap işletim ücreti olmayan bankalarla çalışma yapmanız kazancınızı arttıracaktır.

Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

Yatırım hesabınızda herhangi bir yatırım bulunmadığı zaman kapatabilirsiniz. Bankadan açılan hesabı kapatmak için şube, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da ATM’lerden gerekli işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın